INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Olbracht (Wojciech, Albert) Lipnicki h. Hołobok      herb Hołobok - Alberta Lipnickiego - Benedykt Mstowski, Qvaestio theologica ex prima secundae Doctoris Angelici de formali habitualis peccati ratione - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Olbracht (Wojciech, Albert) Lipnicki h. Hołobok  

 
 
Biogram został opublikowany w 1972 r. w XVII tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lipnicki Olbracht (Wojciech) h. Hołobóg (ok. 1577–1657), sekretarz królewski, administrator żup solnych wielickich, biskup sufragan krakowski. Pochodził z średnio zamożnej rodziny szlacheckiej osiadłej w Lipniku w ziemi sandomierskiej; syn Jana i Katarzyny z Jakubowskich, był bratem Stanisława Lipnickiego, autora niedochowanej kroniki z czasów Zygmunta III. W młodości, jak się zdaje, brał udział w kampanii moskiewskiej Zygmunta III, rychło jednak – prawdopodobnie przed r. 1615 – porzuciwszy służbę wojskową, poświęcił się karierze duchownej i działalności w administracji państwowej. Dzięki osobistym zdolnościom i protekcji dworu szybko postępował w godnościach świeckich i kościelnych. Już w r. 1615 został sekretarzem królewskim oraz kanonikiem kujawskim i kustoszem łęczyckim, w połowie r. 1622 objął scholasterię sandomierską, a z końcem t. r. (5 XII) otrzymał prowizję królewską na kanonię gnieźnieńską. Mianowany w r. 1626 żupnikiem salin wielickich, pełnił ten urząd, wraz z Hieronimem Miłońskim, do r. 1635, równocześnie pozyskując dalsze prebendy i beneficja duchowne: po r. 1630 prepozyturę sandomierską, 6 II 1633 wakującą po A. Szołdrskim kanonię katedralną krakowską. Odtąd związał się do końca życia z diecezją krakowską jako najbliższy współpracownik i zaufany doradca dwóch kolejnych ordynariuszy: Jakuba Zadzika i Piotra Gembickiego, przy których pełnił od r. 1640 obowiązki oficjała i wikariusza generalnego.

W t. r. odbył L. podróż do Rzymu w sprawach duchowieństwa polskiego, a po śmierci Zadzika (1642) został wybrany przez kapitułę administratorem diecezji sede vacante. W imieniu Gembickiego odbył L. (22 XII 1642) uroczysty ingres do katedry krakowskiej i nadal pełnił urząd wikariusza i oficjała, wyposażony w rozległe kompetencje, zwłaszcza w okresie dłuższych nieobecności biskupa w Krakowie, np. w r. 1643 w związku z wyjazdem na synod prowincjonalny do Warszawy, czy też w listopadzie 1644 na czas podróży do Rzymu. Gembickiemu zawdzięczał prowizję papieską na sufraganię krakowską i związany z nią tytuł biskupa tytularnego laodycejskiego (5 II 1646). Pozbawiony ambicji politycznych i aspiracji odgrywania pierwszoplanowej roli w życiu publicznym, zadowalał się rolą lojalnego współpracownika swoich przełożonych, m. in. w pracach nad podniesieniem dyscypliny duchowieństwa, reformą kapituł i seminariów duchownych. Te same zalety cechowały go jako sprężystego administratora żup wielickich, których dochody podniósł wydatnie, troszcząc się jednocześnie o poprawę losu górników zatrudnionych w kopalni.

W opinii współczesnych uchodził za człowieka głęboko wykształconego, znawcę prawa i protektora studiującej młodzieży, czemu dał wyraz m. in. w opiece, jaką otaczał Andrzeja Grabianowskiego, późniejszego profesora prawa w Akad. Krak. Szczególnie przywiązany do kolegiaty w Sandomierzu, przyczynił się do jej ozdobienia budową kilku portali oraz ufundowaniem w kaplicy mansjonarskiej wczesnobarokowego cyborium w kształcie bogato ozdobionej rotundy. W czasie najazdu szwedzkiego w l. 1655–7 ofiarował na cele obrony swoje kosztowności, wystosował również do duchowieństwa diecezji krakowskiej odezwę o oddanie do skarbu Rzeczypospolitej nie tylko kosztowności z administrowanych przez nich kościołów, ale przede wszystkim z własnych prebend i beneficjów. Zmarł L. 4 VI 1657 w Bieczu, dokąd schronił się przed Szwedami. Pochowany tamże w kościele parafialnym. Jeszcze za życia doczekał się kilku utworów panegirycznych, m. in. pióra A. Grabianowskiego i J. Michalskiego.

 

Portret malowany na blasze w tablicy marmurowej nad drzwiami zakrystii w kościele parafialnym w Bieczu; – Estreicher; Enc. Org.; Korytkowski, Prałaci gnieźn., II 446–7; Łętowski, Katalog bpów krak., III 254–5; Szostkiewicz Z., Katalog biskupów obrządku łacińskiego przedrozbiorowej Polski, w: Sacrum Poloniae Millenium, Rzym 1954 s. 500; Wiśniewski J., Katalog prałatów i kanoników sandomierskich, Radom 1928 s. 182–4; Boniecki; Niesiecki; Uruski; Łabęcki H., Spisy chronologiczne dawnych żupników w Polsce, „Bibl. Warsz.” 1859 t. 1 s. 819; – Muczkowski J., Obrona Krakowa przed Szwedami w r. 1655, Kr. 1858 s. 5; Wyczawski E. W., Bp. Piotr Gembicki 1585–1657, Kr. 1957 s. 45 i passim; Zarewicz L., Dom kapitulny zwany dawniej św. Stanisława biskupa przy ul. Kanoniczej w Krakowie, Kr. 1887 s. 69–70; – Michalski J., Fructus virtutis, Crac. 1646 k. B2 i passim; Temberski, Roczniki, s. 146; – Arch. UJ: Materiały i notaty do dziejów kapituły i sufraganii krakowskiej zebrane przez ks. T. Glemmę D VII/6; B. PAN Oddz. w Kr.: rkp. 4834 (Materiały i zapiski ks. J. Fijałka odnoszące się do biskupstwa i bpów krak.).

Andrzej K. Banach

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.